Program STAČILO

Předpokladem spolupráce je mír

Program pro volby do Evropského parlamentu

Program pro volby do Evropského parlamentu připravujeme na základě těchto vizí, tezí a požadavků:

• PŘEDPOKLADEM SPOLUPRÁCE JE MÍR
Mír je podmínkou rozvoje. Harašení zbraněmi musí vystřídat politická a ekonomická spolupráce.
POŽADUJEME využití všech nástrojů k ukončení ozbrojených konfliktů, zamezení ztrátám na životech a ekonomickým škodám a posílení výdajů na ochranu obyvatelstva před následky válek a přírodních katastrof.
ODMÍTÁME financování zbrojení z rozpočtu EU, snahy zřídit společnou evropskou armádu a další posílání zbraní na Ukrajinu.

• KONEC ZELENÉHO BLOUZNĚNÍ, OCHRANA PŘÍRODY S ROZUMEM
Green Deal je přehnaně ambiciózní ideologií, nikoli realizovatelným projektem. Veškeré náklady na transformaci přenáší na občany a upevňuje závislé postavení České republiky.
POŽADUJEME skutečně fungující řešení problémů v oblasti péče o životní prostředí – vždy přednostně z pohledu člověka, jeho kvality života a schopnosti přežití jako druhu, využití plánovaných revizí zelené legislativy s cílem minimalizace jejích negativních dopadů na občany a zrušení emisních povolenek, nebo alespoň systému spekulací s nimi.
ODMÍTÁME zákaz výroby aut se spalovacími motory, ohrožení prosperity naší země, rostoucí energetickou chudobu i hrozící závislost České republiky na dovozu elektrické energie.

• FUNGUJÍCÍ A SOBĚSTAČNÁ EKONOMIKA
Prosazujeme rozvojovou průmyslovou politiku ve prospěch posílení místní soběstačnosti a ekonomické suverenity České republiky. Zájem lidí musí mít přednost před zájmy na rychlém zbohatnutí a krátkodobém zisku.
POŽADUJEME posílení ekonomické suverenity v průmyslu i zemědělství.
ODMÍTÁME nákladnou a nepřehlednou administrativu.

• ROVNÉ A SUVERÉNNÍ POSTAVENÍ V EU
Další omezování suverenity České republiky je nepřijatelné.
POŽADUJEME zachování svrchovanosti České republiky, stejné postavení a práva pro všechny členské země EU, právo vetovat připravované právní normy EU v parlamentech členských států a přijetí zákona o obecném referendu.
ODMÍTÁME omezování jednomyslného rozhodování (rušení práva veta), růst kompetencí EU na úkor členských států a současné mechanismy rozhodování v EU umožňující velkým zemím přehlasovávat malé.

• ZACHOVÁNÍ ČESKÉ KORUNY
Euro není nástrojem soudržnosti, ale naopak přispělo k vytvoření jižní a východní periferie EU. Přijetím eura by se naše země vzdala vlastní monetární politiky.
POŽADUJEME podmínit případné zavedení eura v České republice souhlasem občanů v referendu.
ODMÍTÁME zavedení eura, které by přineslo ztrátu politické suverenity.

• ZASTAVENÍ NELEGÁLNÍ MIGRACE
Masová migrace do EU je bezpečnostním rizikem. Časově omezený azyl je nástrojem pro pomoc potřebným, ale nesmí vést ke zhoršení bezpečnostní a sociální situace v hostitelské zemi.
POŽADUJEME účinná opatření pro zastavení masové migrace do EU, zejména ochranu hranic, efektivní národní azylovou a návratovou politiku a likvidaci byznysu pašeráků lidí.
ODMÍTÁME kvóty na přijímání migrantů odsouhlasené Fialovou vládou.

• OCHRANA SVOBOD A SOUKROMÍ OBYVATEL
Posilování ochrany osobních údajů a boj proti kyberzločinu nesmí omezovat základní svobody obyvatel EU.
POŽADUJEME ochranu práva na soukromí, svobody slova a sdružovacího práva i zachování síťové neutrality internetu.
ODMÍTÁME nálepkování odlišných názorů coby nepřátelské propagandy, ideologicky motivované přepisování historie i zavádění povinného používání elektronických platebních prostředků nebo dokladů.

• KONEC DVOJÍ KVALITY POTRAVIN
Různá kvalita a složení potravin pod stejnou značkou v různých zemích EU je klamavou obchodní praktikou.
POŽADUJEME zákaz dvojí kvality potravin i jeho důsledné vynucování, posílení práv spotřebitelů proti nekalým obchodním praktikám.
ODMÍTÁME, aby Česká republika byla drahým odpadkovým košem EU.

• ROVNÉ PODMÍNKY PRO ZEMĚDĚLCE
Situace zemědělců se stává neudržitelnou. Zavírají se chovy hospodářských zvířat a omezuje pěstování náročnějších zemědělských plodin. To ohrožuje potravinovou bezpečnost České republiky i Evropy.
POŽADUJEME zrušení dotací za neobdělávání půdy, stejnou výši národních zemědělských dotací napříč Evropou a snížení administrativní zátěže zemědělců.
ODMÍTÁME zvýhodňování velkých zemědělských podniků na úkor malých producentů a stanovení snížení povoleného množství postřiků a hnojiv procentem z dosavadního množství.

• ZDRAVOTNÍ PÉČE DOSTUPNÁ PRO VŠECHNY
Všichni občané EU mají právo na stejný přístup k léčivům a kvalitní zdravotní péči, a to s využitím nejmodernějších medicínských postupů. Zdraví nepovažujeme za zboží podléhající ryze tržním principům.
POŽADUJEME rovnou dostupnost léků občanům všech členských států ve stejném čase, hromadné nákupy léků na vzácná onemocnění a léků, u nichž se předpokládá nedostatek, výrobu základních surovin pro výrobu léků na území EU, podporu výzkumu nových léčiv a zdravotnických pomůcek i zásadní revizi patentového práva v oblasti výzkumu, vývoje a výroby léčiv včetně zkrácení doby exkluzivity a podpory výroby generik.

• ENERGETIKA A STRATEGICKÁ INFRASTRUKTURA VE VEŘEJNÉM VLASTNICTVÍ
Energetika nesmí být nástrojem politického vydírání, konkurenčního boje a závislosti na nadnárodních monopolech. Energetická bezpečnost souvisí nejen s právem na zásobování energií za přijatelné ceny, ale také s nezbytnou státní regulací. Energie nesmí sloužit zisku na úkor občanů.
POŽADUJEME zajištění přísunu bezpečných a dlouhodobých dodávek energií, plnou kontrolu státu nad výrobou a distribucí elektřiny, posilování role jaderné energetiky v energetickém mixu.
ODMÍTÁME rušení stávajících zdrojů, dokud nebude vybudována jejich plnohodnotná náhrada. Česká republika se nesmí stát dovozcem elektřiny.

• KONEC ODSÁVÁNÍ ZISKŮ DO ZAHRANIČÍ
Nadnárodní společnosti odvádějí na daních minimální procento zisků.
POŽADUJEME spravedlivou daňovou politiku s vyšším zdaněním nadnárodních korporací, energetických společností či internetových gigantů, placení daní z příjmu v zemi, kde byl vytvořen zisk, zavedení daně z finančních transakcí či tzv. Tobinovy daně na spekulativní kapitál, zavedení progresivních prvků do daňového mixu a miliardářské daně.

• EFEKTIVNÍ SOCIÁLNÍ POLITIKA, MINIMÁLNÍ DŮSTOJNÁ MZDA
Evropský systém pro zaručený minimální příjem a důchod nad hranicí chudoby je jedním z důležitých kroků v boji proti chudobě. Bydlení je základním právem a podmínkou důstojného života.
POŽADUJEME zkrácení pracovního týdne bez krácení mezd, zajištění přístupu k důstojnému a dostupnému bydlení, obsáhlejší regulaci krátkodobých pronájmů skrze online platformy.
ODMÍTÁME pracující chudobu – příjem z jednoho zaměstnání musí zajistit důstojný život, a to i v postproduktivním věku, útoky na práva pracujících i mzdový a sociální dumping.

• SVÉBYTNÁ A SUVERÉNNÍ ZAHRANIČNÍ POLITIKA
V EU chceme uplatňovat politiku mezinárodního dialogu a prosazovat postupné kroky při jejím naplňování – dialog místo hrozeb a sankcí. Prosazujeme zahraniční politiku založenou na respektu, míru a oboustranně výhodných vztazích. S tou souvisí i větší možnosti ekonomické spolupráce nezbytné pro odvrácení nebezpečí válek.

V rámci Evropského parlamentu chceme umožnit užší a efektivnější spolupráci zemí širší střední Evropy v otázkách, které jsou vyjádřeny 
v tomto programu.