Významná data

28. října 1918 - Vznik Československa • 28. září - Den české státnosti • 21. srpna 1968 - "bratrská" agrese • 14. července 1420 - bitva na Vítkově • 605 let od upálení mistra Jana Husa v Kostnici 1415 • 5. - 9. května - Pražské povstání a osvobození Prahy Rudou armádou • 1. máj • 22. dubna - 150. výročí narození V. I. Lenina • 11. dubna 1961 - major Gagarin - první člověk ve vesmíru • 28. březen - Den učitelů 15. březen 1939 - výročí německé okupace Čech, Moravy a Slezska • 8. březen - MDŽ

28. října 19818 - Vznik Československa

Pittsburská dohoda byla politická dohoda, kterou 30. května 1918 v americkém Pittsburghu podepsali zástupci Slovenské ligy v Americe, Českého národního sdružení a Svazu českých katolíků s Tomášem G. Masarykem, který také text dohody při této své návštěvě USA zformuloval. Dohoda schvalovala spojení Čechů a Slováků v samostatném státě, v kterém mělo Slovensko mít svou samostatnou státní správu, parlament a soudnictví.

Vznik Československa byl proces, který vedl k ustavení samostatného československého státu. Československo bylo vyhlášeno 28. října 1918. Jeho hranice byly vymezeny mírovými smlouvami a z nich vycházejícími rozhodnutími v rámci versailleského mírového systému. 

Prohlášení nezávislosti československého národa jeho prozatímní vládou československou - V Paříži 18. října 1918 - podepsáni: profesor T. G. Masaryk, předseda ministerské rady a ministr financí • generál Dr. Milan Štefánik, ministr národní obrany • Dr. Edvard Beneš, ministr zahraničních věcí a ministr vnitra

T. G. Masaryk a vznik ČSR 
- 18:55

Vznik Československa
 - 13:41

Československo 1919
 - Versailleská smlouva - 7:53

28. září - Den české státnosti

Den české státnosti a svatý Václav

Den 28. září Poslanecká sněmovna povýšila na Den české státnosti. Byla doba hektická, v odrazu polistopadových změn. Každý politický systém hledá svůj! »ideologický kult«, i protagonisté listopadového převratu jej usilovně potřebovali. Vlastně nejen, že jej našli, ale tak vyhověli katolické církvi, která se snažila prosadit tento den jako svátek sv. Václava. Údajně kníže Václav je nezpochybnitelnou historickou osobností i ukázkou, jak boj o moc nezná bratří bez ohledu na historickou dobu, ve které se odehrává. Česká knížata nebyla výjimkou. Kníže Václav bývá spojen se vznikem právě českého státu. Jako argument byly vzaty legendy sepsané pod patronací křesťanské církve o řadu desetiletí po Václavově smrti. Václav však k sjednocení státu pod vedením Přemyslovců neudělal mnoho. O tom se cudně mlčí. Dokonce nevyužil ani své vítězství nad kouřimským vládcem Radslavem, aby sjednotil dosud rozháranou zemi. Víc než on udělal jeho otec Vratislav odražením maďarských nájezdníků, kteří předtím rozvrátili Velkomoravskou říši. Sjednocovací proces však skutečně zabezpečili až Václavovi následníci.

Václav byl církevními orgány pro tuto roli vybrán úmyslně. Byl nábožný, zakládal kostely a podřídil se křesťanským germánským vládcům. Potíral bez lítosti jakékoliv »pohanství« včetně v té době stále hojně přetrvávající úcty k slovanskému božskému panteonu. Byl dokonce i mučedníkem zavražděným před křesťanskou modlitebnou. A mohl se tak, svým zaměřením a vstřícností na západ a jih, stát protiváhou slovanskému cyrilometodějskému kultu, a tedy vlivu z východu.

Země však potřebovala jiného vládce, aby se mohla nazývat státem. Těmi se stali Boleslavové, kteří skutečně sjednotili zemi a přinesli do ní jistý řád. A dokonce vyvražděním Slavníkovců koncem desátého století pod vládu jednoho rodu. První skutečný státní zákon, který dotvrdil českou státnost a asi ten měl být slaven jako Den české státnosti, bylo přijetí Břetislavových dekret, právních nařízení, jež nás oddělila od doby svévole a přinesla první skutečný řád do řízení společnosti.

Proč však tehdejší křesťanská církev postavu knížete Václava tak vyzdvihla? Pochopitelně nebylo to jen pro jeho náboženskou zanícenost a přiklonění ke křesťanské církvi latinského ritu. Bylo tomu především proto, že bylo nutné překrýt přežívající vliv cyrilometodějské slovanské tradice. Tak postupuje vždy, když potřebuje překrýt pozornost od jiných dějů. Vzpomeňte na Jana Nepomuckého (z Pomuku), jenž měl rozbít husitskou tradici a přímo osobu Jana Husa, nebo v současnosti obnovení Mariánského sloupu v Praze jako protiváhu Husova odkazu a jenž je jakýmsi vztyčeným prstem vzbouřeným a zde popraveným českým pánům v roce 1621, což připomíná dlažba náměstí u radnice.

Ctím českou státnost, ctím slovanský český původ, ale nikoli její spojení s katolickým svátkem. Blahopřeji všem Václavům, ale nemyslím, že většinově ateistický český národ potřebuje spojit postavu knížete se vznikem českého státu. Nebylo to tak, i když zpolitizovaný zákon to prosazuje jinak. Možná to je i odpověď na otázku, zda KSČM zlomila meč nad nálezem Ústavního soudu ve věci zdanění církevních náhrad. Nikoliv a oporou nám je velice silnou, že soudy světské, obecné ve většině případů dávají zapravdu těm, kteří se brání hamižnosti katolického kléru.

Stanislav GROSPIČ - Haló noviny 26. září 2020

14. července 1420 - bitva na Vítkově

Fotografie z nedělní akce OV KSČM Praha 3 (12. července 2020) 
k 600. výročí bitvy na Vítkově

3 videa: Battle of Vítkov Hill - 6:44 • Vítkov 2018 - Hrr na ně - 19:35 • Jan Žižka - film (1955) - 1:41:09

Málo známá videa o Žižkovi

Jan Žižka: One of the Greatest Generals in History : 8:39
 (anglicky s českými titulky)

100 Greatest Generals in History (4:49) - Jan Žižka (48) je s 11 vítěznými bitvami ve společnosti Generála Pattona (49)
v čase 2:17


6. července 1415

605 let od upálení mistra Jana Husa v Kostnici

Jan Hus (1954) - 1:55:13 -  režie Otakar Vávra

5. - 9. května - Pražské povstání
a osvobození Prahy Rudou armádou

Uctění památky padlých hrdinů na Chodovském hřbitově
7. 5. 2020 položili členové KSČM rudé růže u hrobů Chodovských bojovníků pražského povstání,jenž jsou na tomto hřbitově pohřbeni spolu s vojáky Rudé armády, kteří osvobozovali Prahu před 75 lety.  Vojtěch Bayer

Vážení soudruzi a přátelé,
posílám krátké video ze soboty 9. května 2020, kdy se navzdory COVID-19 i všem Novotným, Kolářům a Hřibům přišli občané Prahy poklonit k hrobům osvoboditelů města, vojáků Rudé armády. 

Milan Krajča

1. máj

Tábor lidu 1. května 1890 
na Střeleckém ostrově

Vzájemnou solidaritou dosáhneme více

První máj á různé podoby.

Někdo v ně nám říká, že 1. máj je svátkem práce. Slaví jej miliony lidí po celém světě. Práce je naplněním života každého z nás. Být bez práce působí pocit beznaděje a zmaru. Každá práce má svůj nezpochybnitelný význam, je malým kouskem v soukolí našeho žití. Bez práce nevznikají nové objevy, bez práce by náš život nedosahoval nových cílů a vítězství. Někdo v něm spatřuje oslavu lásky a v hlavě mu běží Máchovy verše, které snad nejvíce symbolizují oslavu spojení dvou srdcí v láskyplném souznění. 
V době pandemie koronaviru o to víc vnímáme, jak důležitá je práce. Věřím, že se nám společným úsilím podaří vše překonat a život se vrátí do normálních kolejí. Přeji vám klidné prožití májových dnů, ve kterých si připomínáme osvobození naší země.

Autor: Vojtěch Filip, 1. místopředseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a předseda ÚV KSČM 

leták KSČM 
k 1. máji 2020

22. dubna - 150. výročí narození V.I.Lenina

28. 4. 2020 - Jan Campbell - Zamyšlení na téma Lenin (22. duben 1870 - 21. leden 1924)

12. dubna 1961 - major Gagarin

Slavné výročí zmizelo z našich zpráv!

  • 12. dubna 1961 byl ve vesmíru první člověk a obletěl zeměkouli. Protože to byl Rus, v ruské raketě, tak v našich médiích naprosté ticho!
  • Kdyby někdo pustil písničku Gustava Broma Dobrý den majore Gagarine, asi by přišel o místo, proto ji posílám já.
  • Kdyby byl Gagarin americkéj černoch, tak nám to omílají v TV celej den, jako včera Apollo 13!
  • Ani ta Burešová v Kalendáriu to nezmínila, slepice, co se chce udržet na bidle! Dnešní školáci už vůbec neví, kdo dobyl vesmír!
  • Tak se mění dějiny, pomalu, ale důkladně. Slouhů je pořád dost! 

Další odkazy

Vesmírné mezníky na webu ŠenK
 na stránce Lidé ve vesmíru

11. 4. 2021 - Přemysl Votava: GAGARIN SE NA NÁS USMÁL Z KOSMU

Den učitelů 28. 3. 2021

Ke Dni učitelů   (27. 3.2021)

Jan Amos Komenský, na jehož počest se u nás 28. března slaví Den učitelů, by se nestačil divit, co se 429 let poté, co spatřil světlo světa, ve školství děje. Těžko by chápal, že jsme se sami vzdali kvalitního vzdělávacího systému, který zaručoval všestranný rozvoj každého jedince a s ním i celé společnosti. Asi by kroutil nevěřícně hlavou nad zrušením jednotné základní školy a osnov, vycházejících z moderních poznatků pedagogických věd a psychologie daného věku. Že jsme povinnou školní docházku, která pomohla vymýtit analfabetismus, zaplevelili domácím individuálním vzděláváním a alternativními soukromými pokusy na dětech. Že snižujeme nároky, dokonce z úst předsedy vlády padne návrh na formální úřednickou maturitu, jen aby každý mohl získat »štempl« za úroveň znalostí, za něž by se dřív styděl kdejaký žák základní školy. Že jsme dovolili likvidaci učňovských oborů, takže dnes chybí řemeslníci, že principy morálky určují politici prolezlí korupcí a pokleslá televizní produkce.

A co by asi říkal slavný »Učitel národů« tomu, že devastace vzdělanosti pokračuje dál, dokonce pod taktovkou ministra školství, který vyhlásil revizi rámcových vzdělávacích programů (RVP). Škrty, které v rámci této revize provádí, způsobí, že žáci a studenti ztratí zbytky kritického myšlení a schopnost dávat poznatky do souvislostí. Útržky znalostí, naservírované polopravdy, zamlčení podstaty, to je současný trend. Ani Newtonovy pohybové zákony, které jsou ve fyzice naprosto zásadním tématem, neodolaly tomuto amatérismu. Pseudoodborníci rozhodli: Newtonovy zákony musí být vyškrtnuty. Přírodovědci, fyzikové, matematici, akademici, pedagogové a další experti bijí na poplach. Vyhlášenou revizi RVP považují za nedomyšlenou, nekoncepční a škodlivou a žádají její zrušení. Jejich požadavek podepisuji všemi deseti.

Pokřivenost současného vzdělání však neodnáší jen fyzika. Škrty a přepisování v oborech, jako je literatura či dějepis, jsou na denním pořádku. Tady už nejde o pouhý amatérismus. Jedná se o cílený útok na historickou pravdu. O vládou posvěcenou lež, která má být vštípena do hlav mladé generace. Převrácené hodnoty, poplivaná socialistická minulost, vymazání historické paměti národa. Vypisují se granty, udělují se dotace. Do projektů zaměřených na pokřivený pohled na minulost se zapojují státní instituce, školy, úřady, neziskové organizace, média. Kolik peněz za poslední tři desetiletí odteklo do všech těchto lží, kolik pořadů bylo natočeno jen proto, aby byla popřena pravda.

Hlubokou úctu si zaslouží ti pedagogové, kteří se dokážou tomuto tlaku vzepřít. Kteří neplivou na vlastní minulost, na život a práci svých rodičů a prarodičů. Těmto učitelům chci k zítřejšímu Dni učitelů ze srdce poděkovat a popřát hodně zdraví jim i jejich žákům tak, aby se mohli co nejdříve společně setkat zase ve svých třídách.

Marta SEMELOVÁ, vedoucí Odborné sekce školství ÚV KSČM

----------------------

Den   učitelů (28. 3.2020)

"Svoboda je stav, kdy je člověk svým pánem a nikomu neotročí." /J. A. Komenský/

Dnes je tomu 428 let, co se narodil významný český pedagog, myslitel, filosof a spisovatel, poslední biskup Jednoty bratrské Jan Ámos Komenský. Doma i ve světě je tento Učitel národů považován za zakladatele moderní pedagogiky a den jeho narození, tedy 28. březen, se u nás slaví jako Den učitelů. Však také dílo Komenského je v mnohém nadčasové a dotýká se závažných problémů minulosti i současnosti, vztahů mezi lidmi a mezi národy, svobody člověka, jeho rozvojem a vzděláním. Jak aktuálně znějí i po víc jak 400 letech jeho slova: "Nevěřte všemu, co se vám k věření předkládá: Zkoumejte vše a přesvědčujte se o všem sami! Síla pravdy vyzbrojená světlem poznání je nepřemožitelná."

Při příležitosti Dne učitelů se každý rok schází naši pedagogové na celostátním aktivu, který tradičně připravuje odborná sekce školství ÚV KSČM. Letos nám v tomto setkání zabránily mimořádné okolnosti a vyhlášený nouzový stav. Přesto bych chtěla alespoň touto formou poděkovat všem pedagogům, vychovatelům a nepedagogickým pracovníkům ve školství za jejich práci, a to zvlášť v dnešní nelehké situaci. Děkuji i rodičům, kteří se dnes musí vyrovnávat s touto situací a podle pokynů učitelů zvládat výchovu a vzdělávání v mimořádných podmínkách. Vím, že jsou mnozí na pokraji sil a že si také mnohem více uvědomují náročnost tohoto povolání.

Letošní celostátní aktiv se měl věnovat tématu nanejvýš aktuálnímu, a to je přepisování dějin. V té souvislosti zveřejňuji na tomto místě prohlášení naší odborné sekce školství, které jsme měli v úmyslu předložit účastníkům aktivu. Přestože se z výše uvedených důvodů aktiv ke Dni učitelů konat nemohl, jsem přesvědčena, že se s prohlášení ztotožní velká část pedagogů, historiků i veřejnosti.Zde je jeho obsah:

My, učitelé a vychovatelé, protestujeme proti lživému výkladu dějin, jehož jsme v poslední době svědky stále častěji a jenž obrací historii naruby. Zvlášť výrazně se tato falzifikace projevuje v moderních dějinách 20. století při objasňování příčin, průběhu a výsledků 2. světové války a v hodnocení let následujících.

Při vědomí tisíců nevinných obětí této nejstrašnější války v dějinách lidstva, při vědomí zavražděných, popravených a umučených hrdinů, kteří se postavili na odpor německému nacismu, při vědomí těch, kteří položili své životy na frontách za mír a svobodu, odmítáme nehorázné lži a pomluvy směřující v prvé řadě proti těm, kdo přinesli oběti největší, proti Sovětskému svazu a Rudé armádě.

Odsuzujeme poslance, kteří zvedli ruku pro usnesení Evropského parlamentu "O významu evropské paměti pro budoucnost Evropy", přijatého v září 2019. Toto usnesení bezostyšně obviňuje Sovětský svaz z toho, že zapříčinil, stejně jako Německo, 2. světovou válku. Usiluje o anulaci výsledků a závěrů Postupimské konference a staví na stejnou úroveň komunistickou a nacistickou ideologii, socialistické a nacistické režimy. Evropské usnesení je hanebnou výzvou k politickým zásahům do výuky na školách a k likvidaci památníků osvoboditelů.

Stejně tak odmítáme bezprecedentní útoky politiků a médií v ČR na historickou pravdu. Záměr radnice Prahy 6 odstranit pomník maršála I. S. Koněva, odpor pražského primátora Zdeňka Hřiba vrátit desku vděčnosti Rudé armádě za osvobození Prahy na Staroměstskou radnici, jeho provokaci s přejmenováním náměstí Pod Kaštany v Praze 6, kde sídlí velvyslanectví Ruské federace, na náměstí Borise Němcova nebo rozhodnutí zastupitelstva městské části Praha Řeporyje v čele se starostou Pavlem Novotným postavit pomník vlasovcům. Toto všechno je plivnutím do tváře těm, kdo položili své životy, abychom my mohli žít.

Tito všehoschopní falzifikátoři dějin vyvolávají vášně a nenávist a podněcují vandaly hanobící pomníky rudoarmějcům v městech a obcích (jako např. v Brně, Ostravě, Novém Strašecí i jinde), nabádají k jejich stržení a likvidaci. Převracejí nejsvětější lidské hodnoty, pravdu vydávají za lež a lež za pravdu, hrdiny za vrahy a vrahy za hrdiny.

Jako učitelé, kteří dnes a denně usilujeme o vzdělanost každého jedince i celého národa, jednoznačně odsuzujeme tyto nemorální činy, které přispívají ke ztrátě paměti národa, k eskalaci násilí, k ohrožení bezpečnosti a míru. Vyzýváme všechny pedagogy a vychovatele, politiky a média, ale především všechny slušné lidi k obraně historické pravdy ve jménu přítomnosti i budoucnosti.

Marta Semelová, vedoucí odborné sekce školství ÚV KSČM

15. března 1939 -
Německá okupace Čech, Moravy a Slezska

Je patnáctého března 2020 téměř dvacet hodin. Dnes jsem se krom podrobných zpráv o postupu koronaviru dočetl, jaký má Denisa GROSOVÁ krásný přímo exluzivní zadeček, který ukazuje na dovolené na Zanzibaru. Dále pak, že Kristýna AGILÉRA si musí přilepit bradavky, aby jí neklouzaly z podprsenky. Ve Španělsku proběhla demonstrace za odsouzení zrůdného sexistického pohledu na svátek MDŽ. Zpráva dne je pak sdělení, že hinduisté pijí kravskou moč jako prevenci před nákazou korona virem. Ještě mnoho dalších velmi důležitých zpráv, které mne vskutku zaujaly, a bez nichž bych se jistě cítil být ochuzen a trapně neiformován. Nicméně, že je dnes patnáctého března, tedy den, kdy nás v roce 1939, bez jakékoli reakce západu, obsadilo Hitlerovské Německo a vymazalo z mapy Evropy zbytek Československa, to jsem si nikde nepřečetl. Všechny ostatní zprávy byly jistě mnohem zajímavější a co do potřeby informovanosti i důležitější. Napadá mě jedno starší úsloví, tuším, že je z pera klasika naší literatury: Národ, který si neváží vlastní minulosti, si děje v ní prošlé bude nucen prožít znovu. Kde jste Češi, kdysi hrdý národe? Ani se mi nechce to místo jmenovat...

Karel Skoupil

Mobilizace 1938 - Vojenský historický ústav - 18:04

Svědkové zrady aneb měli jsme se bránit - 57:08

Vznik Protektorátu Čechy a Morava 15. březen 1939 - video 2:16

Josef Skála - 15. březen 1939 dnešníma očima - video 7:37

8. března - Mezinárodní den žen

Blahopřejeme všem ženám k jejich svátku a posíláme jim pěknou růži od Nežárky v Jindřichově Hradci a spoustu tulipánů z nizozemského Keukenhofu