77. výročí osvobození Československa

Československo • Plzeň • Praha • OV KSČM Praha 4

77. výročí osvobození Československa

Osvobození Československa • Osvobození Plzně 6. května 1945 • Pražské povstání a osvobození Prahy • 6. května delegace Obvodního výboru KSČM Praha 4 položila kytice k pomníkům obětí květnového povstání • Olšanské hřbitovy, 9. 5. 2022 - vzpomínka k osvobození ČSR • Projev Lenky Procházkové 9. května 2022 u sousoší Sbratření

----------------------

Osvobození Československa

----------------------

Vymývačům dnešních vojenských mozků připomínáme článek Českého svazu bojovníků za svobodu - Lidice z roku 2016 Při osvobození Československa padlo tisíckrát víc vojáků Rudé armády, než Američanů i pár čísel z Wikipedie - Osvobození Československa : ztráty 139 918 Sovětů,[1] (z toho 66 495 Rumunů[3] ) • 8-10 000 Čechů v Českých zemích
(+3 500 Československý armádní sbor)[4] • 79 Poláků[4] • 351 Američanů (z toho přes 200 letců)

Hned v 3. odstavci rozkazu ministryně obrany ke Dni vítězství je přímo perla vojenského mozku:
"Uctívali jsme naše válečné veterány a další hrdiny odboje a děkovali za osvobození americkým jednotkám, Rudé armádě a dalším spojeneckým vojákům". • Zbytek rozkazu je současné politické školení mužstva.
Je naším cílem a přáním znovunastolit v Evropě mír. ...
• 11. 4 . 2022 - Česká armáda budoucnosti? Musí ubránit zemi několik měsíců, potřebuje miliardy
• 6. 5. 2022 - Česká armáda mohutně zbrojí. Bude to stát stovky miliard

----------------------

Osvobození Plzně 6. května 1945

----------------------

Pražské povstání a osvobození Prahy

----------------------

6. května delegace Obvodního výboru KSČM Praha 4 položila kytice k pomníkům obětí květnového povstání.

Akce na Praze 11:  Památník z čestného pohřebiště sovětských vojáků • 2 pomníčky v parku u Litochlebského náměstí • Pomník padlým a umučeným za 2. světové války ve Výstavní ulici

Olšanské hřbitovy, 9. 5. 2022 - vzpomínka k osvobození ČSR

                         Projev Marty Semelové

    Jako každoročně, i letos jsme se dnes 9. května sešli na Čestném pohřebišti rudoarmějců, abychom vzpomenuli těch, kteří nás osvobodili. Letos je tomu 77 let, kdy do stále bojující Prahy přijely v tento den v pětačtyřicátém tanky Rudé armády, aby dokončily svůj boj proti německému nacismu, aby dokončily boj za mír.

      Bilance této války je hrozivá: Stála téměř 60 milionů životů. Během těch šesti strašných let vyvraždili němečtí nacisté šest milionů Poláků, zabili každého desátého Jugoslávce, o život přišlo 650 000 Francouzů, 628 000 Řeků, 360 000 Čechů a Slováků. Největší oběti přinesl Sovětský svaz - 27 milionů mužů, žen a dětí se nedočkalo míru. A kolik hrdinů padlo v bojích za svobodu i v posledních okamžicích války. Při osvobozování Československa padly tisíce Rumunů, Poláků, Bulharů, Francouzů, 180 amerických vojáků, 144 000 rudoarmějců, z toho 500 při osvobozování Prahy.

      V těchto dnech chodíme k hrobům a pomníčkům rozesetých po celé naší zemi. Každý by se měl s pokorou hluboce poklonit těm, kteří obětovali svůj život za naši svobodu. A přesto se najdou lidé zaslepení nenávistí, kteří boří pomníky rudoarmějců, přejmenovávají ulice a náměstí nesoucí jejich jména, odstraňují pamětní desky. Svého návratu se nedočkala ani pamětní deska na Staroměstské radnici odhalená po válce prezidentem Benešem vyjadřující vděčnost Pražanů 1. ukrajinskému frontu Rudé armády pod velením maršála Koněva za osvobození Prahy. Součástí tehdy bylo i udělení čestného občanství hlavního města právě maršálu Koněvovi. Současný primátor Hřib mu dnes navrhl a Rada hl. m. Prahy schválila čestné občanství odejmout. Chová se tak stejně podle jako poslanec a starosta Prahy 6 Kolář, jenž nechal sochu maršála Koněva odstranit, aby vzápětí další z politických trpaslíků z Řeporyj nechal instalovat pomník zrádcům vlasovcům.

     Nenávist srší také od vládních představitelů, kteří mají dnes plná ústa odsuzujících válku na Ukrajině, ale když 2. května 2014 vraždili a upalovali zaživa ukrajinští fašisté občany Oděsy, neřekli půl slova. Naopak. Mnozí ještě jezdili podpořit Majdan a vyzdvihovali ho jako vzor. Mlčeli, když fašistickému vraždění podléhali obyvatelé Doněcké a Luhanské republiky. Zavírali oči, když byla bombardována Jugoslávie, neozvali proti napadení Iráku, proti válce v Sýrii, Libyi, v Jemenu. Mluví o míru, ale posílají zbraně do nejrizikovějších míst. Dál přilévají olej do ohně, dál eskalují napětí. Namísto zklidnění situace a hledání mírových řešení chystají další provokaci. Smlouva s USA, která má umožnit vznik cizí vojenské základny na území České republiky, je rozbuškou, jež z nás dělá terč a vede k ohrožení světového míru. Tato vláda zrazuje svůj lid, umlčuje pravdu a trestá ty, kdo vysloví jiný názor.

     Chlapci s rudou hvězdičkou na čepici, kteří nejen v našem hlavním městě spí svůj věčný spánek, bojovali za mír a lepší svět bez válek. Bojovali za to, abychom se dnes mohli sejít. My, ale paradoxně i ti, kteří 77 let poté, co nám rudoarmějci přivezli svobodu, bezostyšně plivají na jejich památku a odkaz. Tito současní politici si zasluhují opovržení každého slušného člověka. Rudoarmějci, kteří 9. května 1945 přijeli do Prahy, zde dobojovali svůj poslední boj a položili tady svůj život, si naopak zaslouží naši hlubokou úctu a vděčnost.

Projev Lenky Procházkové
9. května 2022

u sousoší Sbratření

zdroj

Vděčnost

     Nejenom jednotliví lidé, ale i národy mají své charaktery, které ovlivňují jejich osudy. Když tři sta let po Bílé hoře dokázal český národ obnovit svůj stát i kulturu, přihlásit se k humanismu a navázat na přerušený vývoj k demokracii a to s energií, která pořád budí obdiv, jak je možné, že pouhých 77 let od konce světové války stejný národ dovoluje, aby jeho kolektivní paměť byla retušovaná? Tady je namístě otázka, zda je to vůbec ještě stejný národ.

     Bořením pomníků, v nichž je zakódována vděčnost za osvobození od německé okupace, to začíná, přepisováním učebnic a cenzurou pokračuje a čím to může končit? Posunem státních hranic, jejichž garantem bývala Ruská federace? Myslíte si, že je to nemožné a že takzvaně maluji čerta na zeď? Tak se podívejte, jakými hanobícími nápisy je počmáraná zeď ruské ambasády v Praze a jaké nové názvy nesou okolní ulice. I klasický ruský repertoár v našich divadel je už na indexu. Nedávno se v besedě veřejnoprávního Českého rozhlasu zvědavá školačka ptala, kdo z okolí ruského prezidenta by na něj mohl udělat atentát. Nejenom psycholog, ale i ministr vnitra jí s úsměvem odpověděli, že Vladimír Putin působí jako člověk, který je k smrti vyděšený a musí se bát. Programování dětí a mladých lidí k nenávisti vůči Rusku a Rusům není nic jiného než nacismus - zhoubná ideologie, která, propojená s fašistickými metodami, si v druhé světové válce vyžádala desítky milionů obětí, z toho nejvíce Slovanů. Dnes se k nám tyto zavržené ideologie vrací a Démon souhlasu jim tleská a skanduje do kroku.

     Svět, který jsme znali, se nám hroutí před očima a místo PRAVDY, která bývala pro český národ nejvyšší hodnotou, začíná vládnout LEŽ. Pořád ale je v naší republice dost těch, kteří odmítají LŽIVOT a varují své blízké i vzdálené před pochodováním v davu za píšťalkou KRYSAŘE.

     Obranné motivy Ruska, které vyvolaly vojenskou akci na Ukrajině, by byly v ČR snáze pochopitelné, kdyby jim neležel v cestě balvan srpnové invaze vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968. Skutečnost, že i mnohé veterány Rudé armády, kteří se účastnili osvobození Československa, srpnová invaze pobouřila a vnímali ji jako osudovou chybu, která porušila pouto mezi našimi bratrskými národy, nám Čechům není všeobecně známá. Jak ale už v roce 1968 předvídavě a moudře zpíval Karel Kryl : byla by to chyba plivat na pomníky. Věděl totiž i ve svém pocitu hořkosti, že není možné pohlížet na události jedné doby očima doby jiné.

     Vděčnost totiž není závazek, který může být anulován pozdější křivdou. Vděčnost je hodnota sama o sobě a vše, za co jsme vděčni, činíme svatým.

     Proto naše vděčnost za obětavost Rudé armády stále přežívá nejen v uměleckých dílech ale i v rodinných vzpomínkách. Pamětníci 2. světové války odcházejí, ale jejich příběhy s námi zůstávají jako součást naší historické a citové výbavy. Pomníky lze zbořit, hroby zhanobit, knihy spálit, lidi obžalovat a uvěznit za názor, ale vděčnost zastřelit nelze. Selhání mnohých intelektuálů a umělců, jehož jsme v současnosti svědky, nás může pobuřovat, ale nikoliv osobně zahanbovat. Oddanost pravdě přece nesouvisí s akademickými tituly ani s politickými funkcemi nebo zařazením k tzv. elitě, oddanost pravdě je známkou charakteru člověka. Bezcharakterní může být i premiant nebo premiér. V Čechách to není žádné nóvum, že funkcionáři národ zrazují a slouží cizím zájmům. Jejich pozice "na výsluní" je jenom dočasná, proto se snaží měnit legislativu, aby tu svou dočasnost prodloužili a ochránili.

    Sousoší, u kterého jsme se dnes shromáždili, abychom vyjádřili vděčnost, má název Sbratření. Dílo sochaře Karla Pokorného bylo objednáno železničáři z České Třebové a tato odlitá kopie byla později vytvořena pro Prahu. Z původního místa před historickou budovou Hlavního nádraží se Sbratření vícekrát přesunovalo. Poslední "bydliště" našlo tady ve Vrchlického sadech. Na rozdíl od sochy maršála Koněva ještě neskončilo ve skladišti. Možná i k tomu brzy dojde, protože nevděčnost stejně jako vděčnost souvisí s pamětí.

     Když strom s uhnilými kořeny uschne, je to proto, že už nemůže čerpat vodu. A tak i národ, který nepečuje o svou kolektivní paměť a nechá ji uhnít, ztrácí schopnost čerpat z ní poučení a povzbuzení. Jinak řečeno národ bez paměti je i bez budoucnosti. Mysleme na to a nenechme se ukolébat sliby politiků, že mají vše pod kontrolou. Nemají, neboť i oni jsou pod kontrolou. Dnes jim v jejich lokajské službě překážíme, a proto nám vyhrožují. Zítra, až naše odvaha změní stav věcí, budou tato postrašená strašidla tvrdit, že jim chyběly informace. Tím se budou hájit i jejich spolupachatelé. Cenzoři, udavači, kádrováci a nahlašovači svobodných názorů si potom budou vzájemně svědčit, že ve sklepě ukrývali Žida, totiž chtěla jsem říct Rusa. A že v noci roznášeli letáky proti současné protektorátní vládě. Raději by však měli na své budoucí obhajobě začít pracovat už dnes. Neboť čas se krátí a nejen velké národy nesou odpovědnost za svět náš vezdejší.